Möller’s / Blog / Witaminy i minerały / Tycie przez niedobór witaminy D3 – czy istnieje korelacja?

Niedobór witaminy D3 a tycie – czy istnieje powiązanie?

Witamina D łączona jest głównie z prawidłowym rozwojem i budową kości oraz występowaniem takich chorób jak osteoporoza. Jednak niedobór tej witaminy może negatywnie wpłynąć także na metabolizm i utrudniać odchudzanie. W jaki sposób?

Udostępnij
Niedobory witaminy D mogą wpływać tycie

Które witaminy powodują tycie? Niedobór i nadmiar

Witaminy to substancje niezbędne w ludzkim organizmie. Regulują wiele życiowych procesów, wspierają prawidłową budowę narządów, wpływają na pracę serca, nerek czy mózgu. Niedobór niektórych z nich1 może skutkować również problemami z utratą wagi.

Zwłaszcza odpowiedni poziom witamin z grupy B może mieć pozytywny wpływ na utratę kilogramów:

  • B1 i B12 przyspieszają proces spalania węglowodanów, które często są główną przyczyną problemów z wagą.
  • B7 reguluje procesy redukcji kwasów tłuszczowych.

Witamina C z kolei aktywuje żelazo, transportujące tlen niezbędny w procesach spalania tkanki tłuszczowej.

Również witamina D3 nie pozostaje bez wpływu na procesy metaboliczne, wpływając na gospodarkę hormonalną organizmu. Hormony natomiast są ściśle powiązane z ludzkim metabolizmem, a w efekcie z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Niedobór witaminy D3 – jak często występuje?

Raport przygotowany przez AOTMiT6 wykazał, że niedobory witaminy D3 ma aż 90% Polaków – w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzież.

Ten niezadowalający wynik spowodowany jest dwoma głównymi czynnikami:

  • tryb życia i coraz więcej czasu spędzanego w pomieszczeniach zamkniętych – wpływa to na ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które znaczną część dnia pozostają w domach, przy komputerach i laptopach.1
  • warunki klimatyczne – szacuje się, że idealne dla syntezy witaminy D3 warunki świetlne panują w Polsce jedynie od kwietnia do sierpnia (przy bezchmurnym niebie). Przez pozostały okres w roku proces ten nie jest przeprowadzany praktycznie wcale, ze względu na niedostateczną ilość promieni UV.
  • dieta – nawet ta uwzględniająca produkty bogate w witaminę D, takie jak tłuste ryby morskie czy nabiał – pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę D3 zaledwie w 20%. Oznacza to, że bez dodatkowego wsparcia organizm jest narażony na silne deficyty tej witaminy.

Warto przeczytać: Objawy i skutki niedoboru witaminy D3 w organizmie

Brak witaminy D w organizmie a tycie

Witamina D3 wpływa na gospodarkę hormonalną w organizmie człowieka. W przypadku procesów metabolicznych i problemów ze zrzuceniem wagi mowa tutaj głównie o hormonie stresu – kortyzolu. Prawidłowy poziom witaminy D zmniejsza wydzielanie się tego hormonu, co powoduje, że organizm mniej odkłada tkankę tłuszczową na “gorsze czasy”.  

Przewlekły stres w połączeniu z niedoborem witaminy D3 mogą zatem powodować intensywniejszy wzrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha i powstawania otyłości brzusznej.

Dodatkowo, gromadząca się tkanka tłuszczowa stale obniża poziom witaminy D3 w organizmie, ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Gromadzenie się tej substancji w głębszych warstwach tłuszczu powoduje zatem zmniejszone uwalnianie witaminy D do krwioobiegu. 

Przyjmowanie witaminy D3 a uregulowanie wagi

Biorąc pod uwagę fakt, że podwyższenie poziomu witaminy D3 wpływa na obniżenie wydzielania kortyzolu, a tym samym zmniejsza tempo odkładania tłuszczu, można się spodziewać, że prawidłowa ilość tej witaminy może wspomóc walkę z nadwagą i otyłością. Na pewno konieczne są dalsze badania nad tą korelacją, niemniej jednak już dziś warto zadbać o prawidłowy poziom tego cennego składnika.

Należy pamiętać o tym, że proces normowania poziomu witaminy D3 w organizmie może zająć od 1 do 3 miesięcy. Tempo uzależnione jest od zaawansowania niedoboru.

Aby sprawdzić czy poziom witaminy D3 we krwi jest prawidłowy, należy wykonać badanie krwi, oznaczające poziom stężenia kalcydiolu. To jedyny, pewny sposób na to, by w trakcie leczenia nie przejść ze stanu niedoboru w nadmiar, który również może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Jak wesprzeć organizm w utrzymywaniu w utrzymaniu prawidłowego poziomu witaminy D3? Warto wzbogacić dietę w produkty ją zawierające, takie jak tłuste ryby czy nabiał. Dobrym rozwiązaniem będzie także wprowadzenie do jadłospisu tranu, który jest jednym z najbogatszych żywnościowych źródeł witaminy D.

W zbilansowanej diecie może więc znaleźć się miejsce dla Tranu Norweskiego Gold. Jego formuła jest bogata nie tylko w witaminę D3, ale i kwasy omega-3 oraz witaminy A i E. Takie połączenie pozwala na wspieranie pracy ciała. W ten sposób skonstruowany skład jest również sojusznikiem w walce z nadmiernym tyciem i problemami z odchudzaniem. 

Bibliografia

  • 1. WĄSOWSKI, Michał, CZERWIŃSKA, Ewa, et MARCINKOWSKA-SUCHOWIERSKA, E. Otyłość–stan predysponujący do niedoborów witaminy D.[Obesity–the condition predisposing to vitamin D deficiency]. Post Nauk Med, 2013, p. 258-264.
  • PŁUDOWSKI, Paweł, KARCZMAREWICZ, Elżbieta, BAYER, Milan, et al. Practical guidelines for the supplementation of vitamin D and the treatment of deficits in Central Europe—recommended vitamin D intakes in the general population and groups at risk of vitamin D deficiency. Endokrynologia Polska, 2013, vol. 64, no 4, p. 319-327.
  • Majorczyk, Marta, Magdalena Staszkiewicz, and Jolanta Jaworek. „Rola witaminy D w rozwoju i przebiegu otyłości.” Pielęgniarstwo Polskie 1 (2016).
  • Charzewska, Jadwiga, et al. „Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D–2009.” Ginekol Pol 81 (2010): 149-153.
  • Grafka, Agnieszka, et al. „Rola witaminy D w organizmie.” Diagnostyka Laboratoryjna 55 (2019): 55-60.
  • https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2018/029/RPT/029_OT_4320_4_WitaminaD.pdf