Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

tło

Czy tran jest szkodliwy dla zdrowia?

Tran Möller’s pochodzi z wątroby dzikiego dorsza norweskiego, który łowiony jest w jednych z najczystszych wód na świecie, w których poziom toksyn i innych zanieczyszczeń jest minimalny. Wszystko przebiega według warunków określonych przez Norwesko-Rosyjską Komisję ds. Połowu, bez szkód i zagrożenia dla gatunku. Nie jest to dorsz hodowlany. Olej jest dostarczany zaledwie w ciągu 24 h od połowu do fabryki w Oslo, gdzie zostaje oczyszczony i poddany zaawansowanemu procesowi destylacji molekularnej oraz poddany kontroli pod względem zawartości kwasów omega-3, witaminy D, stopnia utlenienia i czystości. Za wysoką jakość, trwałość i wybitny stopień oczyszczenia produkty Möller’s (w tym szczególnie tran Möller’s) zyskały wiele międzynarodowych nagród i certyfikatów. Szczegółowe informacje dotyczące produkcji i jakości tranu Möller’s są zamieszczone na naszej stronie:

Ile jest tranu w tranie?

Nie ma jednej uniwersalnej miary, która by wskazywała zawartość tłuszczu w wątrobie dzikiego dorsza. Wielkość ta jest indywidualna dla każdego dorsza. Jeśli chce się lepiej poznać unikalny proces produkcji naszego tranu serdecznie zapraszamy na stronę https://www.mollers.pl/proces-produkcji/. Tran Möller’s to oryginalny tran norweski, dostarczający kwasy tłuszczowe omega-3 oraz będący źródłem witaminy D.Tran Möller’s pochodzi z wątroby dzikiego dorsza norweskiego, który łowiony jest u wybrzeży Norwegii – to jedne z najczystszych wód na świecie. Za wysoką jakość, trwałość i wybitny stopień oczyszczenia produkty Möller’s (w tym szczególnie Tran Möller’s) zyskały wiele międzynarodowych nagród i certyfikatów. Szczegółowe informacje dotyczące produkcji i jakości tranu Möller’s są zamieszczone naszej stronie: https://www.mollers.pl/proces-produkcji/

Czy tran jest wydobywany z zanieczyszczonych wód?

Tran Norweski Möller’s pochodzi z wątroby dzikiego dorsza norweskiego. Jest on łowiony w Lofoten i Vesterålen – to jedne z najczystszych wód na świecie, w których poziom toksyn i innych zanieczyszczeń jest minimalny. Tarło dorsza arktycznego ma miejsce między lutym a kwietniem. Wędruje on wtedy z Morza Barentsa do Lofoten i Vesterålen, gdzie lokalni rybacy dokonują połowu. Wszystko przebiega według warunków określonych przez Norwesko-Rosyjską Komisję ds. Połowu, bez szkód i zagrożenia dla gatunku. Nie jest to dorsz hodowlany.

Czy tran jest niesmaczny?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo jest to bardzo indywidulana kwestia. Osoby, które nie LUBIĄ naturalnego smaku Möller’s Tran Norweski mogą wybrać jeden z trzech innych wariantów smakowych: o aromacie cytrynowym, jabłkowym lub owocowym, w których zawartość składników odżywczych jest niezmienna, tj. posiadają taką samą deklarowaną zawartość kwasów omega-3 i witaminy D. Można także do tranu dodać kilka kropel naturalnego syropu/soku. Möller’s Tran Norweski został nagrodzony przez International Taste and Quality Institute w Brukseli – https://www.mollers.pl/gwarancja-dobrego-smaku/

Jaka jest rekomendowana dawka DHA?

Rekomendowana ilość kwasów omega-3 dla dzieci w wieku 1-3 lat wynosi 150-200 mg/doba. Jeśli chodzi o maksymalna bezpieczną ilość DHA dla populacji ogólnej zgodnie ze wskazaniami EFSA wynosi ona do 1 000 mg/dzień.

Jaka jest zalecana dawka wit. D3 dla dziecka poniżej 12 miesiąca życia?

Zalecana dzienna porcja witaminy D3 w pierwszych 6 miesiącach życia to 400 IU.
W Möller’s Mój Pierwszy Tran w 2,5 ml znajduje się 200 IU witaminy D3, a w 5 ml 400 IU.

Jaka jest rekomendowana dawka wit. D3 dla dzieci?

Dzieci po ukończeniu 12 miesiąca życia powinny otrzymywać witaminę D w ilości 600-1000 IU (jednostek). W okresie od maja do września, jeżeli wytyczne dotyczące przebywania na słońcu są spełnione (przebywanie na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez > 15 min, w godzinach od 10.00 do 15.00, bez kremów z filtrem), suplementacja witaminą D nie jest konieczna, chociaż jest wciąż zalecana i bezpieczna.
W tranie Möller’s w 2,5 ml znajduje się 200 IU witaminy D3, a w 5 ml 400 IU, a więc poniżej rekomendowanej dawki dla dzieci po ukończeniu 12 mies. życia, zalecana więc jest dodatkowa suplementacja witaminą D z innych źródeł pożywienia, np. z kaszek czy mleka modyfikowanego, które zwykle zawierają witaminę D.

Jaka jest różnica pomiędzy Rybkami, a Tranem w płynie?

Zarówno Möller’s Mój pierwszy tran, Möller’s Tran Norweski oraz Möller’s Omega-3 rybki to produkty przeznaczone dla dzieci. Składy tych produktów odrobinę się różnią: większą porcję kwasów Omega-3 zapewni łyżka tranu Möller’s.

Jaka jest data ważności tranu?

Möller’s Tran Norweski i Möller’s Gold: okres między wyprodukowaniem tranu a datą minimalnej trwałości wynosi 24 miesiące. Datę minimalnej trwałości można znaleźć na tylnej etykiecie tranu, po otwarciu produktu należy pamiętać, aby przechowywać go w lodówce i spożyć w przeciągu 3 miesięcy.

Möller’s Mój Pierwszy Tran: okres między wyprodukowaniem tranu a datą minimalnej trwałości wynosi 12 miesiący. Datę minimalnej trwałości można znaleźć na tylnej etykiecie tranu. Po otwarciu produktu należy w lodówce i spożyć w przeciągu 3 miesięcy.

Czy tran Möller’s zawiera jod?

Nie, tran Möller’s nie zawiera jodu.

Czy Möller’s zawiera gluten?

Produkty Möller’s nie zawierają glutenu i wedle specyfikacji mogą być stosowane przez osoby z celiaklią. Niemniej jednak nie wykonano badań analitycznych na nieobecność glutenu.

Co w przypadku biegunki u dzieci po spożyciu tranu?

U niektórych dzieci systemy enzymatyczne potrzebne do trawienia tłuszczów są mniej wydajne, co może powodować biegunki. Ale kwasy omega-3 są jednak niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci. Można też podawać tran – po pół łyżki dodając do zupki, soku, kaszki – co zminimalizuje ryzyko zaburzeń trawiennych.

Jakie zanieczyszczenia spełniają normy żywieniowe w tranach Möller’s?

Są to: metale ciężkie (arsen, kadm, ołów, rtęć), dioksyny I furany, pestycydy, bromowane środki zmniejszające palność, PAH (suma benzo(a)pirenu, benzo(a)antracenu, benzo(b)fluorantenu i chryzenu).

Zalecenia EFSA odnośnie suplementacji DHA

 • Zalecenia Grupy Ekspertów (Pediatria Polska 2010, t.85, nr 6)
  • dzieci w wieku 1-3 lat: 150-200 mg
 • EFSA 2010
  • dzieci 7‐24 mies.: 100 mg DHA/dzień;
  • dzieci  2‐18 lat: 250mg EPA+DHA/dzień
 • AFFSA 2010
  • niemowlęta (0‐6 mies.): 0.32% tłuszczów z DHA, EPA < DHA;
  • niemowlęta i małe dzieci (6 mies.-3 lata): 70mg DHA /dzień;
  • dzieci (3‐9 lat): 125mg DHA /dzień; 250mg EPA+DHA /dzień
 • Health Council of the Netherlands 2001
  • 6‐11 mies.: omega‐3 z ryb 15‐20 mg/kg/dzień;
  • 1‐18 lat: omega-3 z ryb 15‐20 mg/kg/dzień

Czy przy suplementacji Möller’s Mój Pierwszy Tran należy podawać wtedy jeszcze Wit. D3?

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na wit. D zależy od wieku dziecka. Rekomendujemy pozostanie przy dziennej dawce i wzbogacenie diety w produkty bogate w wit. D.

Jaki jest wskaźnik totox tranów Möller’s?

Wskaźnik totox dla Tranu Norweskiego Möller’s jest niższy niż 5.

Jak pozyskiwany jest tran Möller’s?

Tran Norweski Möller’s pochodzi z wątroby dzikiego dorsza norweskiego Skrei. Jest on łowiony w Lofotach i Vesterålen – to jedne z najczystszych wód na świecie, w których poziom toksyn i innych zanieczyszczeń jest minimalny. Tarło dorsza arktycznego ma miejsce między lutym a kwietniem. Wędruje on wtedy z Morza Barentsa do Lofotów i Vesteralen, gdzie lokalni rybacy dokonują połowu. Wszystko przebiega według warunków określonych przez Norwesko-Rosyjską Komisję ds. Połowu, bez szkód i zagrożenia dla gatunku. Nie jest to dorsz hodowlany.

Czy olej lniany może zastąpić tran?

Oleje rybie są źródłem kwasów EPA i DHA, natomiast oleje roślinne są bogate w ALA. Olej lniany zawiera ok. 50-60% ALA, który jest z kolei prekursorem dla DHA i EPA, jednak jak podają dane literaturowe, wydajność konwersji ALA do DHA i EPA jest niska, dlatego zasadne jest stosowanie w diecie, oprócz kwasu α-linolenowego, również kwasów EPA i DHA. ALA należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i jest ważnym składnikiem naszej diety, ale nie zapewnia korzyści zdrowotnych obserwowanych w przypadku EPA i DHA.

Czy tran owocowy jest odpowiedni dla dziecka?

Möller’s Tran norweski o aromacie owocowym zawiera witaminę E i jest rekomendowany dla dzieci od 3. Roku życia. Möller’s Mój Pierwszy Tran rekomendowany jest dla niemowląt od 4 tyg. życia- brak witaminy E w składzie poza tym skład jest tożsamy. Rekomendujemy stosować się do zaleceń na etykietach – podawanie tranu to indywidualna decyzja.

Czy stosując Möller’s rybki powinno się stosować dodatkowo tran w płynie?

ZRekomendujemy stosowanie samych rybek, a w przypadku wątpliwości – zalecamy konsultację z pediatrą.

Czy suplementując u małego dziecka witaminę D (1000 IU) powinniśmy dodatkowo podawać tran?

Dzieci po ukończeniu 12. miesiąca życia powinny otrzymywać witaminę D3 w ilości 600-1000 IU (jednostek). W okresie od maja do września, jeżeli wytyczne dotyczące przebywania na słońcu są spełnione (przebywanie na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez > 15 min, w godzinach od 10.00 do 15.00, bez kremów z filtrem), suplementacja witaminą D nie jest konieczna, chociaż jest wciąż zalecana i bezpieczna. W 5 ml Möller’s Mojego Pierwszego Tranu jest 400 IU wit D3, zalecana więc jest dodatkowa suplementacja witaminą D z innych źródeł pożywienia, np. z kaszek czy mleka modyfikowanego, które zwykle zawierają witaminę D.

Czy Möller’s Mój Pierwszy Tran został przetestowany pod kątem toksyn środowiskowych, w tym metali ciężkich?

Möller’s Mój Pierwszy Tran spełnia normy prawne określające najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych. Möller’s Mój Pierwszy Tran badany jest pod kątem m.in. czystości mikrobiologicznej, metali ciężkich, dioksyn i polichlorowanych bifenyli (PCB), wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (benzo(a)piren, benz(a)antracen, benzo(b)fluoranten i chryzen), liczby nadtlenkowej, współczynnika totox.

Czy przesyłacie Państwo tran w opakowaniach ochronnych aby był w temperaturze lodówkowej?

Tran Möller’s transportowane są zgodnie z warunkami przechowywania w temperaturze 5-25°C i są hermetycznie zamknięte – nie wymagają dodatkowych opakowań ochronnych.

Jak przyjmować tran, czy na czczo przed śniadaniem, czy między posiłkami?

Tutaj jest pełną dowolność – tran to żywność, ale rekomendujemy z posiłkami lub po posiłkach.

Czy Möller’s Algi jest przebadany pod kątem zawartości jodu?

Nie ma jodu w naszych algach, tak więc Moller’s Algi również nie ma jodu.

Z jakich alg pozyskiwany jest olej do suplementu Möller’s Algi

Olej do produkcji Möller’s Algi Schizochytrium sp.

Czy Möller’s Mój Pierwszy Tran można mieszać z miodem?

Tran można mieszać z miodem.

Czy produkt Möller’s Algi jest odpowiedni dla kobiet w ciąży?

Zalecamy konsultację przyjmowania preparatu z lekarzem prowadzącym ciążę, niemniej jednak zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 i witaminy D mieści się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dla kobiet w ciąży.

Od którego roku życia można stosować Möller’s Algi?

Möller’s Algi można stosować można od 3 roku życia.

Czy kapsułki Möller’s Complex można rozgryzać?

Nie ma przeciwskazań, jeśli oczywiście konsumentowi nie przeszkadza posmak ryby.

Czy trany Möller’s są przebadane pod kątem zawartości PCB, dioksyn i metali ciężkich?

Trany Moller’s badane są pod kątem zanieczyszczenia metalami ciężkimi, PCB i dioksynami. Dostępne dane wskazują na poziom tych zanieczyszczeń znacznie poniżej limitów określonych w przepisach wspólnotowych ustalających najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych, co uzyskuje się dzięki skutecznemu procesowi rafinacji tranów.