Möller’s / Blog / Ciąża i karmienie / Dieta dla dwojga

Dieta dla dwojga

Aby ciąża przebiegała prawidłowo i dziecko dobrze się rozwijało, kobieta musi się odpowiednio odżywiać. Warto pamiętać, że jeszcze przed urodzeniem maleństwa, mama kształtuje jego prawidłowe nawyki żywieniowe, uczy i przyzwyczaja je do smaków, które niebawem będą włączane do jego diety.

Przyszła mama powinna również zadbać o zaspokojenie zapotrzebowania jej organizmu i organizmu jej dziecka w potrzebne składniki żywieniowe. Czasem, z różnych przyczyn, pożywienie może nie pokrywać zapotrzebowania na te składniki. Dlatego warto rozważyć stosowanie suplementacji dla uzupełnienia normalnej diety. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią istotny składnik pożywienia człowieka. W przypadku kwasów tłuszczowych omega-3 ich dostarczanie jest tym ważniejsze, że organizm człowieka nie umie ich wytwarzać sam w wystarczającej ilości.

Udostępnij
Znaczenie kwasów omega-3 w diecie podczas ciąży

Tran w ciąży

Möller’s Tran Norweski to skoncentrowane źródło witamin i kwasów tłuszczowych omega-3. Wprowadza się go do diety w celu uzupełniania jej w istotne składniki odżywcze, które mogą być dostarczane z pożywieniem w niewystarczających ilościach. Na przykład kobieta w ciąży powinna przyjmować minimum 200 mg DHA (kwasu dokozaheksaenowego) dziennie. Jednak w przypadku niewielkiego spożycia ryb morskich, które są najbogatszym źródłem omega-3, należy uwzględnić suplementację na poziomie 400-600 mg dziennie.

Znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3 w ciąży

Eksperci zwracają uwagę na szczególną rolę kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza kwasu DHA, w suplementacji diety kobiet w ciąży. Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów, w celu zapewnienia prawidłowych zasobów kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie matki i zapewnienia prawidłowej dystrybucji do płodu, kobiety w ciąży powinny otrzymać suplementację 100-200 mg DHA dziennie dodatkowo, ponad zalecane dzienne spożycie u osób dorosłych. Natomiast w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią trzeba zwracać szczególną uwagę na jakość produktów rybnych. Ważne jest, aby kobiety spożywały ryby wyłącznie z nieskażonych akwenów morskich. Niestety, morza i oceany są coraz bardziej zanieczyszczone. Dlatego, dobrym rozwiązaniem dla mam jest uzupełnianie kwasów tłuszczowych omega-3 poprzez stosowanie sprawdzonych suplementów.

Trany Möller’s to produkty o najwyższej jakości i czystości, zawierające optymalną, rekomendowaną dzienną dawkę kwasów tłuszczowych omega-3.

Spożycie omega-3 w Polsce

Polska należy do krajów szczególnie zagrożonych niedoborem kwasów tłuszczowych omega-3, na co wskazują wyniki Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ): przeciętna dzienna konsumpcja ryb zarówno w grupie mężczyzn, jak i kobiet była poniżej zalecanej wartości i wynosiła odpowiednio 16g/dziennie (na zalecane 35g) i 15g (na zalecane 30g). 80% Polaków je ryby raz w tygodniu lub rzadziej, podczas gdy w celu uniknięcia niedoborów, powinniśmy spożywać minimum 2 posiłki z ryb morskich tygodniowo.

Spożycie produktów spożywczych przez dorosłą populację Polski. Wyniki programu WOBASZ, Kardiologia Polska 2005