Möller’s / Blog / Kwasy tłuszczowe Omega 3 / Jak dbać o serce i zachować jego zdrowie i siłę na lata?

Zdrowe i silne serce – jak o nie dbać?

Serce stanowi jeden z najważniejszych organów ciała. Od jego funkcjonowania zależy zdrowie i ogólny dobrostan organizmu. Dlatego też warto i trzeba skrupulatnie o nie dbać. Sprawdź, co wspomoże prawidłowe funkcjonowanie serca i co robić, by dbać o jego pracę każdego dnia. Czy istnieje specjalna dieta na wzmocnienie serca i czy warto ją stosować? Sprawdzamy!

Udostępnij
Jak dbać o serce, aby zapewnić jego zdrowie i siłę na lata

Jak dbać o serce i zachować jego dobrą kondycję?

Poprawa kondycji serca jest możliwa dzięki stosowaniu się do kilku podstawowych zasad, wśród których najważniejsze miejsce zajmują: aktywność fizyczna, unikanie wysokiego poziomu stresu i odpowiednia dieta.

Aktywność fizyczna to podstawa dbania o serce!

Podstawą zdrowego stylu życia jest regularne uprawianie aktywności fizycznej. Jest ona również bardzo istotna dla prawidłowej pracy serca. Według Światowej Organizacji Zdrowia, brak ruchu wpływa na nawet 30 proc. zachorowań na chorobę niedokrwienną serca. Ta sama organizacja rekomenduje, aby na aktywność fizyczną przeznaczać minimum od 75 minut do 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo (w zależności od intensywności treningu). 

Stres a serce

Duża ilość stresu w życiu zawodowym i prywatnym może prowadzić do różnego rodzaju problemów natury fizycznej i psychicznej. Dotyczy to również chorób układu krążenia i serca, a wśród nich miażdżycy. Przewlekły stres może również przyczyniać się do powstania zespołu objawów nazywany potocznie „nerwicą serca”. Jest to forma zaburzenia lękowego (nerwicowego), którego fizyczne symptomy przejawiają się poprzez przyspieszone tętno, ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, niekiedy również duszności i ogólne osłabienie.

Stresujących sytuacji unikać powinny przede wszystkim osoby szczególnie narażone na choroby serca. Warto również pamiętać o zapewnianiu sobie odpowiedniej higieny snu i dbaniu o jego ilość (najlepiej 8 godzin na dobę). Niedostateczna ilość snu może przyczyniać się bowiem zarówno do większego poziomu odczuwanego stresu, jak i do większego ryzyka zapadnięcia na choroby serca.

Warto przeczytać: Stres a odporność. Jak stres wpływa na układ immunologiczny?

Co należy jeść, aby zachować zdrowe serce?

Zdrowe odżywianie to jeden z kolejnych głównych warunków dobrego stanu serca i przeciwdziałania związanych z tym narządem chorób. Co jeść na serce, aby zapewnić mu odpowiednie funkcjonowanie? Przede wszystkim produkty i posiłki bogate w:

 • pieczywo i makarony z pełnego ziarna, kasze gruboziarniste;
 • ryby bogate w korzystne dla pracy serca tłuszcze nienasycone (dorsz, śledź, makrela, tuńczyk, łosoś, halibut);
 • tłuszcze roślinne, które znajdują się między innymi w oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym, oleju lnianym czy rzepakowym;
 • zielone warzywa i rośliny strączkowe, zawierające duże ilości kwasu foliowego i błonnika;
 • bogate w potas owoce i warzywa: banany, pomidory, ziemniaki;
 • owoce i warzywa będące naturalnym źródłem antyoksydantów i witamin: jagody, maliny, jarmuż, papryka.

Dieta na serce – czego unikać?

Istotną cechą dobrej diety na serce jest unikanie niektórych produktów i potraw. Dotyczy to przede wszystkim tłustych posiłków zwiększających poziom złego cholesterolu. Ograniczyć warto również sól, cukier i alkohol. W diecie każdego bardzo ważne jest zdrowe odżywianie. Zdrowe serce nam się za to odwdzięczy!

Alkohol a serce

Wpływ alkoholu na serce jest zdecydowanie negatywny. Z tego powodu chcąc uniknąć groźnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego warto do minimum ograniczyć jego spożywanie lub całkowicie pozbyć się go ze swojej diety.

Cholesterol a serce

Wysoki poziom „złego” cholesterolu w organizmie przyczynia się do odkładania się tłuszczu w ścianach tętnic i wpływa na ich zwężanie. Może to prowadzić do miażdżycy, a co za tym idzie, przyczynia się do zwiększenia ryzyka zawału serca, choroby wieńcowej czy udaru mózgu. Z tego powodu tak ważne jest znaczne ograniczenie lub całkowite wyłączenie ze swojej diety produktów powodujących wzrost cholesterolu. Należą do nich:

 • tłuste mięso i mięsne podroby;
 • masło, śmietana, majonez;
 • żółtka jaj;
 • słodycze. 

Aby zniwelować spożycie szkodliwych tłuszczów, należy wybierać produkty z ich obniżoną zawartością. Dotyczy to na przykład mleka i wyrobów mlecznych oraz mięsa. Nie zaleca się spożywania czerwonego mięsa więcej niż 3 razy w tygodniu. Najlepiej wybierać mięso chude (kurczak lub indyk bez skóry i z wyciętym tłuszczem).

Warto przeczytać: Czy tran podwyższa cholesterol? Wpływ tranu na ludzki lipidogram

Sól i cukier a serce

Substancjami, które mogą przyczyniać się do pogorszenia pracy serca, są sól i cukier. W przypadku soli nie powinno przekraczać się jej dobowej porcji w ilości 5-6 gramów. Warto również ograniczyć bogate w nią produkty, takiej jak fast-foody, słone przekąski, ser żółty, produkty konserwowe, słabej jakości wędliny i pasztety czy zupy i sosy z puszki. Przyprawiając potrawy, sól można zastępować mieszankami ziół.

Chcąc cieszyć się zdrowiem swojego serca, należy również zwrócić szczególną uwagę na dietę ubogą w cukier. Stanowi on tak zwane „puste kalorie” i w dużych ilościach nie jest potrzebny do życia. Przyjmuje się, że nie powinno się spożywać słodyczy częściej, niż 3 razy w tygodniu.  

Preparaty na wzmocnienie serca bez recepty – czy warto je stosować?

Czy oprócz stosowania odpowiedniej diety, można suplementować korzystne dla pracy serca składniki za pomocą dostępnych na rynku preparatów bez recepty? Niekiedy tak, warto jednak zwracać uwagę na jakość tych preparatów i ich skład. Należy również koniecznie pamiętać o tym, że nawet najlepszej jakości suplementy i tabletki bez recepty na serce nie zastąpią zbilansowanej diety, a w przypadku chorób – specjalistycznego leczenia.

W przypadku chęci uzupełnienia zdrowej diety o niektóre wartościowe składniki odżywcze można rozejrzeć się za dobrymi preparatami mogącymi przyczynić się do wzmocnienia serca. Należą do nich między innymi te zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 w tym kwas EPA i DHA, kwas alfa-linolenowy czy witaminę E. Wśród naturalnych suplementów na serce dostać można również preparaty ziołowe zawierające na przykład glistnik jaskółcze ziele, owoce głogu, czy mniszek lekarski.

Bibliografia: 

 • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity
 • https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/nowe-zalecenia-who-dotyczace-aktywnosci-fizycznej/
 • https://medycynapolska.pl/blog/artykul/choroba-niedokrwienna-serca-(choroba-wiencowa)
 • https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/77401,zaburzenia-nerwicowe-lekowe-zwiazane-ze-stresem-i-pod-postacia-somatyczna
 • https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/jak-stres-wplywa-na-serce-i-co-robic-aby-je-przed-nim-chronic