Möller’s / Blog / Zdrowie dziecka / Korzystny wpływ tranu na wzrost dziecka. Czy to rzeczywiście działa?

Korzystny wpływ tranu na wzrost dziecka. Czy to rzeczywiście działa?

Mówi się, że dzieci rosną w oczach i poniekąd jest to prawdą. Niemowlęta potrafią z dnia na dzień urosnąć nawet o jeden centymetr. Utrzymują wysokie tempo wzrostu mniej więcej do pierwszego roku, żeby odrobinę zwolnić na jakiś czas. Kolejny raz przyspieszają w okresie nastoletnim. Co jednak wpływa na to, że dzieci między sobą tak bardzo różnią się wzrostem? Czy można jakoś wpłynąć na to w bezpieczny i naturalny sposób, żeby dziecko było jak najwyższe? Oczywiście, że można. Za pomocą aktywności fizycznej, snu i przede wszystkim diety, w której ogromną pomocą jest suplementacja tranem, można bardzo skutecznie wpłynąć na wzrost dziecka.

Udostępnij

Co jeść, aby pobudzić hormon wzrostu?

Dieta na prawidłowy wzrost dziecka to dieta zbilansowana. Ważniejsze od tego, jak dużo jedzenia dziecko zjadło jest to, co zjadło. Paradoksalnie mają tutaj łatwiej rodzice niejadków, którzy większą uwagę przykładają do tego, jakie produkty dominują w diecie ich maluchów.  Najlepsze są ryby, które powinniśmy jeść minimum dwa razy w tygodniu. Świetną przekąską jest ananas, który poprawia jakość snu. Nie może zabraknąć mięsa, jaj, mleka, serów. Do tego maliny oraz płatki owsiane, ponieważ dzięki zawartej w nich melatoninie zwiększają produkcję hormonu wzrostu w organizmie nawet o połowę. Olej kokosowy to natomiast fantastyczne źródło kwasów tłuszczowych stymulujących somatotropinę. Na koniec warto pamiętać o fasoli szparagowej, która dzięki L-dopinie również stymuluje hormon wzrostu. Jeśli chcemy dodatkowo przez dietę pobudzić przysadkę mózgową do produkcji somatotropiny, czyli hormonu wzrostu, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby dieta dziecka była wysokobiałkowa. Należy też bezwzględnie ograniczyć cukry proste.

Co wpływa na wzrost dziecka – najważniejsze czynniki

Najbardziej na wzrost dziecka wpływa genetyka. Nawet najlepsza dieta nie jest w stanie tego zmienić. Niestety nie zawsze wysocy rodzice będą mieli wysokie dzieci, ponieważ mogą one odziedziczyć wzrost równie dobrze po dziadkach czy pradziadkach. Czy warto więc się starać? Tak, ponieważ genetyka to swego rodzaju potencjał, który możemy albo wykorzystać w 100%, albo znacznie go ograniczyć. Już wiemy, że kluczowa jest dieta. Bardzo ważny jest również sen. To wtedy dzieci rosną najintensywniej. Tylko wyspane dziecko, to dziecko, które będzie miało szansę na harmonijny rozwój. Do tego warto pamiętać o stresie, którego wysoki poziom może skutecznie zahamować wzrost. Istotne są przebyte poważne choroby. Im więcej człowiek przebędzie ich w dzieciństwie, tym będzie niższy, ponieważ zamiast rosnąć, organizm poświęci energię na walkę z infekcją. Bardzo ważna jest też odpowiednia aktywność fizyczna. Bez wysiłku fizycznego, bez ruchu na świeżym powietrzu, bez sportu dziecko nie urośnie tyle, ile by mogło.

Tran a wzrost dziecka

Jeżeli chcemy zrobić coś więcej dla pobudzenia wzrostu dziecka, warto sięgnąć po tran. To naturalny skarb prosto z natury, którego bogactwo składników sprawia, że zajmuje on wyjątkowe miejsce w diecie. Tran zawiera kwasy tłuszczowe OMEGA 3 oraz witaminę A i D, które są bardzo ważne w okresie wzrostu. Dodatkowo tran wspiera odporność na infekcje wirusowe i bakteryjne, a nawet pomaga szybciej wrócić dziecku do formy po przebytej chorobie.

Na rynku mamy bez liku różnego rodzaju produktów do wyboru, ale warto pamiętać, że prawdziwy tran jest produkowany wyłącznie z wątroby ryb z gatunku dorszowatych. Specyfiki z rekina czy halibuta nie są prawdziwym tranem. Najlepszym wyborem jest produkt w płynie, ponieważ dzieci często mają kłopot z połknięciem kapsułki. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnego uczucia w buzi, to warto podawać tran w trakcie posiłku. Jeśli obawiamy się, że maleństwo nie zagustuje w jego smaku, to polecamy trany smakowe, na przykład Möller’s Tran Norweski o smaku jabłkowym.

Tran po otwarciu powinniśmy przechowywać w lodówce, ale nie wolno go zamrażać i trzeba go zużyć w ciągu maksymalnie trzech miesięcy. Tran, bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D, możemy przyjmować cały rok wspierając nasze zdrowie w wielu aspektach. Na tranie nie warto oszczędzać, ponieważ proces wyprodukowania idealnie oczyszczonego tranu, bez resztek organicznych czy toksyn, jest długotrwały oraz kosztowny. Im tran gorszy w smaku i zapachu, tym większy poziom jego zanieczyszczenia.