Möller’s / Blog / Jakie witaminy można brać razem, a jakich nie wolno? Tabela substancji

Jakie witaminy można brać razem, a jakich nie wolno? Tabela substancji

Minerały i witaminy to nieodzowne składniki prawidłowo zbilansowanej diety. Gdy jednak jest ona niewystarczająca dla utrzymania prawidłowego poziomu witamin, często w ruch idą wielowitaminowe suplementy diety. Czy jedna tabletka zawierająca maksimum witamin to dobry wybór? Czy można brać kilka witamin naraz, a może któreś z nich nie powinny być łączone? Na te pytania odpowiedź można znaleźć w poniższym artykule.

Udostępnij
Jakie witaminy można brać razem, a jakich lepiej nie łączyć?

Witaminy i minerały – synergizm oraz antagonizm

Preparaty wielowitaminowe mają za zadanie odżywić organizm i uzupełnić ewentualne niedobory. W teorii brzmi to prosto, jednak rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa.

Niektóre witaminy i minerały jak wszystkie substancje chemiczne wykazują synergizm lub antagonizm w odniesieniu do innych. Co to oznacza i jaki ma to wpływ na łączenie wielu witamin w jednej dawce?

Synergizm i antagonizm to reakcje chemiczne zachodzące między niektórymi pierwiastkami czy substancjami – w tym również pomiędzy witaminami, minerałami i innymi składnikami odżywczymi1.

Synergizm

W kontekście wchłaniania2 witamin, minerałów i innych składników pokarmowych synergizm to proces wspierający owo wchłanianie. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że jeden pierwiastek zwiększa biodostępność innego. Oznacza to, że dany składnik odżywczy pobrany w towarzystwie innego, konkretnego związku jest znacznie lepiej przyswajany przez organizm. Dzięki temu organizm potrzebuje mniej konkretnego komponentu, ponieważ zostanie on wykorzystany w maksymalnym możliwym stopniu.

Popularnym przykładem synergii między konkretnymi witaminami są np.:

 • witamina C i mangan (przy niedoborach manganu wchłania się zaledwie 20% witaminy C),
 • witamina D3 i wapń (witamina D jest potrzebna do wchłaniania tego minerału)

Antagonizm

Antagonizm3 ma działanie odwrotne do synergizmu. To sytuacja, w której jeden mikroelement, będący antagonistą drugiego, zmniejsza jego wchłanialność/biodostępność.

U podstaw antagonizmu związków stoi ich podobieństwo w budowie lub właściwościach. Sprawia to, że kilka różnych, podobnych do siebie związków jest pobierane przez te same receptory. W sytuacji nierównowagi między związkami dochodzi do stanu, w którym nadmiar jednego związku powoduje coraz większy niedobór drugiego, przez blokadę coraz większej ilości receptorów.

Przykładami antagonistów pośród witamin i minerałów mogą być:

 • witamina C i witamina B12 (pierwsza mocno ogranicza wchłanialność tej drugiej),
 • witamina A i witamina K (przy wysokim poziomie witamina A spada wchłanialność witaminy K).

Jak widać na powyższych przykładach, nie zawsze branie preparatów wielowitaminowych ma sens z punktu widzenia korzyści. Zatem jakie witaminy można brać razem, a których witamin nie można łączyć?

Jakie witaminy można brać razem?

Ze względu na zjawisko synergii, część witamin warto brać razem. Jak łączyć witaminy, by brać je z największą korzyścią dla zdrowia i z jakimi składnikami warto je przyjmować?

 • Witamina D i wapń – oba związki są kluczowe dla prawidłowej budowy układu kostnego. I chociaż podawane osobno również będą miały pozytywny wpływ na stan kości, połączone skutkują znacznie lepszym wchłanianiem wapnia. Badania wykazały4, że witamina D znacznie zwiększa wchłanialność wapnia, nie tylko wspierając prawidłowy rozwój kośćca u dzieci, ale również chroniąc osoby starsze przed odwapnieniem i łamliwością kości.
 • Witamina E i witamina A – obie rozpuszczają się w tłuszczach, a dodatkowo wzmacniają wzajemnie swoje działanie antyoksydacyjne5,
 • Witamina A i cynk – cynk jest kluczowy dla prawidłowego wchłaniania witaminy A, ponieważ reguluje jej transport w jelitach.
 • Witamina B9 (kwas foliowy) i B12 – obie te witaminy są niezbędne dla prawidłowej pracy ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór B12 może prowadzić do zmniejszenia stężenia kwasu foliowego w organizmie. B12 jest potrzebna do prawidłowej konwersji witaminy B9. Co więcej, przyjmowanie kwasu foliowego bez witaminy B12 może maskować skutki anemii megaloblastycznej6.

Jakich witamin nie powinno się łączyć?

Istnieje również szereg kombinacji, których warto unikać ze względu na działanie antagonistyczne niektórych witamin względem siebie. Jak nie łączyć witamin?

 • Witamina C i B12 – według badań przeprowadzonych w klinice Mayo w USA7 pomiędzy przyjmowaniem obu witamin należy zachować przynajmniej dwugodzinny odstęp. Dzieje się tak dlatego, że witamina C znacznie upośledza wchłanianie witaminy B12 i może prowadzić do jej wytrącania się.
 • Witamina C i B3 – połączenie to będzie nieefektywne ze względu na różnice w poziomie pH, w którym dane witaminy działają. Połączenie tych dwóch witamin zneutralizuje ich działanie.
 • Witamina D i A lub E – witaminy A, E i D mają podobny mechanizm wchłaniania. To sprawia, że nadmiar witamin A i E może znacząco obniżyć wchłanialność witaminy D. W przypadku nadmiaru witaminy A, wchłanianie witaminy D spada aż o 30%. Jej biodostępność jest o 15-17% niższa, gdy w nadmiarze występuje witamina E.8

Powiązany artykuł: Kiedy brać witaminy: rano czy wieczorem? Praktyczne wskazówki suplementacji

Jakie minerały można brać razem, a których nie powinno się łączyć?

Również minerały wykazują synergizm lub antagonizm z innymi minerałami, witaminami i składnikami odżywczymi. Które z nich warto brać razem, by wzmocnić ich działanie?

 • Magnez i potas – niski poziom jednego prowadzi do zaburzeń wchłaniania drugiego, dlatego te dwa związki dobrze jest przyjmować w parze.
 • Żelazo i witamina C – kwas askorbinowy jest niezbędny dla prawidłowego wchłaniania żelaza. Z tego powodu zaleca się, by preparat żelazowy wzbogacony był również o witaminę C.
 • Magnez z witaminą B6 – obecność witaminy B6 zwiększa komórkowe wchłanianie magnezu nawet o 20 do 40%.9

Do minerałów antagonistycznych należą:

 • magnez i cynk – wzmożona suplementacja cynkiem poważnie zaburza wchłanianie magnezu. Dla uzyskania prawidłowych stężeń obu pierwiastków zaleca się rozpocząć suplementację cynkiem dopiero po uzupełnieniu niedoborów magnezu10,
 • wapń i żelazo – jak wskazują na to badania naukowe11, wapń znacznie zmniejsza wchłanialność żelaza, ze względu na to, że konkurują one ze sobą podczas procesu absorpcji w jelitach. Dlatego nie należy przyjmować ich jednocześnie.

Jak łączyć witaminy i minerały – tabela substancji

Witaminy i minerały są niezbędne dla utrzymania dobrego zdrowia, kondycji i samopoczucia. Ze względu na zachodzące między nimi zależności, warto wiedzieć, jakie połączenia są korzystne, a których należy unikać.

Jak prawidłowo łączyć witaminy i minerały? Tabela poniżej z pewnością w tym pomoże.

Witamina / MinerałSynergia (warto łączyć)Antagonizm (lepiej nie łączyć)
Awitamina C, B2, E, B3, B6, K,
potas (K), fosfor (P), mangan (Mn), selen (Se), cynk (Zn)
witamina D, E, B1, B12,
kobalt (Co), mangan (Mn), miedź (Cu), żelazo (Fe), selen (Se), wapń (Ca), sód (Na)
B1witamina C, E, B3, B5, A, B10, B2,
fosfor (P), kobalt (Co), miedź (Cu), żelazo (Fe), magnez (Mg), mangan (Mn), selen (Se), sód (Na)
witamina B6, B2, B12,
potas (K), cynk (Zn)
B2witamina A, B3, B10,
potas (K), fosfor (P), chrom (Cr), żelazo (Fe), magnez (Mg), cynk (Zn)
witamina B1,
wapń (Ca), sód (Na), selen (Se)
B3witamina E, A, B1, B2, B6, A, B5, E, B10,
potas (K), żelazo (Fe), chrom (Cr), fosfor (P), cynk (Zn), selen (Se)
wapń (Ca), miedź (Cu), sód (Na)
B5witamina A, E, C, B1, B3, B6, B10,
fosfor (P), potas (K), chrom (Cr), sód (Na), cynk (Zn)
miedź (Cu)
B6witamina A, E, B3, B5, B12, B10,
fosfor (P), potas (K), chrom (Cr), magnez (Mg), mangan (Mn), selen (Se), sód (Na), cynk (Zn)
witamina B1,
miedź (Cu), wapń (Ca), żelazo (Fe)
B12witamina D, B3, B6, E, B5, E, C, B10
wapń (Ca), sód (Na), kobalt (Co), miedź (Cu), żelazo (Fe)
witamina C, B1,
cynk (Zn), potas (K), magnez (Mg)
Cwitamina A, B1, B3, B5, B12, Ewitamina B12,
żelazo (Fe)
Dwitamina B12,
selen (Se), sód (Na), wapń (Ca), kobalt (Co)
witamina A, E,
fosfor (P), cynk (Zn), potas (K), magnez (Mg)
Ewitamina B6, C, B12, B1, B5, B3, B10,
fosfor (P), potas (K), wapń (Ca), selen (Se), sód (Na)
witamina A, D,
żelazo (Fe), mangan (Mn), wapń (Ca), cynk (Zn), magnez (Mg)
Kwitamina A,
wapń (Ca)
witamina D, B1, B12, B10, miedź (Cu), sód (Na)
wapń (Ca)witamina K,
sód (Na), miedź (Cu), selen (Se), magnez (Mg)
witamina C, A, B1, B6, B3, E,
magnez (Mg), fosfor (P), sód (Na), ołów (Pb), potas (K), cynk (Zn), żelazo (Fe), mangan (Mn), kadm (Cd)
żelazo (Fe)witamina C,
chrom (Cr), mangan (Mn), potas (K), sód (Na), miedź (Cu), fosfor (P), selen (Se)
witamina D, E, B12,
kobalt (Co), kadm (Cd), rtęć (Hg), wapń (Ca), fosfor (P), ołów (Pb), cynk (Zn), mangan (Mn), miedź (Cu)
magnez (Mg)witamina B6,
potas (K), mangan (Mn), wapń (Ca), cynk (Zn), fosfor (P), chrom (Cr)
witamina D, E, B1, B10, B12,
mangan (Mn), wapń (Ca), fosfor (P), sód (Na), ołów (Pb)
potas (K)witamina K,
sód (Na), mangan (Mn), cynk (Zn), fosfor (P), żelazo (Fe)
sód (Na)
sód (Na)selen (Se), kobalt (Co), wapń (Ca), żelazo (Fe), miedź (Cu), fosfor (P)witamina A, B3, B2,
potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg), cynk (Zn)
cynk (Zn)potas (K), mangan (Mn), magnez (Mg)witamina D, E, B1, B10, B12,
kobalt (Co), chrom (Cr), mangan (Mn), miedź (Cu), żelazo (Fe), selen (Se), wapń (Ca), sód (Na)

Bibliografia

 • 1 – Jarosz, M. „Interakcje leków ze składnikami pożywienia i witaminami oraz ze składnikami mineralnymi.” Prace Instytutu Żywności i Żywienia 102 (2002): 107-115.
 • 2 – Shahzad, Shakeel, et al. „Evaluation of synergistic antimicrobial effect of vitamins (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E and K) with antibiotics against resistant bacterial strains.” Journal of global antimicrobial resistance 13 (2018): 231-236.
 • 3 – Abendrot, M., Merks, P., & Kalinowska-Lis, U. A. (2019). Opieka farmaceutyczna–witaminy i minerały, informacje niezbędne farmaceucie w prawidłowej opiece nad pacjentem. Farmacja Polska, 75(9).
 • 4 – https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199709043371003
 • 5 – Pasko, P., & Zachwieja, Z. (2008). Interakcje witaminy E z pożywieniem. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 41(3), 926-929.
 • 6 – Zabrocka, Joanna, and Wojszel ZB. „Niedobór witaminy B12 w wieku podeszłym–przyczyny, następstwa, podejście terapeutyczne [Vitamin B12 deficiency in old age–causes, consequences and therapeutic approach].” Geriatria 7 (2013): 24-32.
 • 7 – Mayo Clinic, The Health and Food Supplements Information Service
 • 8 – Stompór, Tomasz, et al. „Agoniści receptora dla witaminy D—mechanizmy selektywności działania.” Renal Disease and Transplantation Forum. Vol. 5. No. 1. 2012.
 • 9 – Iskra, M., Krasińska, B., & Tykarski, A. (2013). Magnesium—physiological role, clinical importance of deficiency in hypertension and related diseases, and possibility of supplementation in the human body. Arterial Hypertension, 17(6), 447-459.
 • 10 – Spencer H, Norris C, Williams D. Inhibitory effects of zinc on magnesium balance and magnesium absorption in man. J Am Coll Nutr. 1994 Oct;13(5):479-84. doi: 10.1080/07315724.1994.10718438. PMID: 7836627.
 • 11 – Lönnerdal B. Calcium and iron absorption–mechanisms and public health relevance. Int J Vitam Nutr Res. 2010 Oct;80(4-5):293-9. doi: 10.1024/0300-9831/a000036. PMID: 21462112.