Möller’s / Blog / Inne / Sposoby na poprawę krążenia – zadbaj o swój układ krwionośny

Sposoby na poprawę krążenia – zadbaj o swój układ krwionośny

Problemy z krążeniem dotykają dużą część populacji i powodują różne, niekiedy niebezpieczne dla zdrowia objawy. Jak dbać o swój układ krwionośny, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia? Jak poprawić słabe krążenie krwi w organizmie?

Udostępnij
Dyskomfort wywołany słabym krążeniem krwi w kończynach

Krążenie krwi w organizmie – dlaczego jest tak ważne?

Zapewnienie odpowiedniego transportu krwi w organizmie to podstawowa funkcja układu krwionośnego. Najważniejszym narządem tego układu jest serce wraz z połączonym z nim systemem naczyń krwionośnych – żył, tętnic i naczyń włosowatych. Za jego sprawą rozprowadzane są niezbędne składniki odżywcze i tlen. Z drugiej strony, poprawny obieg krwi gwarantuje skuteczne odprowadzanie z tkanek dwutlenku węgla i metabolitów, które następnie są z organizmu wydalane. 

Odpowiednie krążenie krwi w organizmie jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Kiedy za sprawą różnych czynników praca układu krwionośnego jest zakłócona, może to prowadzić do schorzeń i groźnych chorób. Dlatego tak ważna jest podstawowa wiedza na temat objawów i zapobiegania problemom z krążeniem. 

Słabe krążenie krwi – objawy i pierwsze symptomy

Słabe krążenie krwi może objawiać się dokuczliwy symptomami, które warto skonsultować z lekarzem. Najczęściej dotyczą one problemami z ciśnieniem oraz dolegliwościami okolic kończyn i głowy. Słabe krążenie krwi w dłoniach może świadczyć o problemach z sercem.

Wysokie ciśnienie krwi

Jednym z symptomów nieprawidłowego krążenia krwi w organizmie może być podwyższone ciśnienie. Często można jest rozpoznać za sprawą nieprzyjemnych objawów, jakie wraz z sobą niesie. Należą do nich: ucisk i ból głowy (zazwyczaj przybierający postać bólu „tępego”), zawroty głowy, uczucie zmęczenie, nerwowość, zaburzenia snu, dyskomfort w okolicach serca (uczucie ucisku, kołatanie), niekiedy również duszności czy krwawienie z nosa.

Nieznacznie podwyższone ciśnienia nie zawsze musi być symptomem choroby, jednak warto je regularnie mierzyć i kontrolować. W przypadku długotrwałego podwyższonego ciśnienia należy skonsultować się z lekarzem, którego zadaniem będzie między innymi rozpoznanie przyczyn problemu.

Słabe krążenie krwi w mózgu – objawy

Innym przejawem problemów z układem krwionośnym mogą być objawy związane z zaburzeniami krążenia krwi w mózgu. Za doprowadzenie krwi do jego poszczególnych części odpowiada kilka tętnic. Są nimi: tętnica przednia, tętnica środkowa, tętnica tylna oraz tętnice zaopatrujące część zwaną móżdżkiem. Krążenie krwi w mózgu jest zaburzone wówczas, gdy któraś z tych tętnic zostaje zamknięta.

Objawy towarzyszące słabym krążeniu krwi w mózgu mogą być bardzo różne i zależą od tego, która z nieprawidłowo działających tętnic je spowodowała. Najczęściej objawy to:

  • niedowład mięśni, zaburzenia czucia i chodu, trudności z mówieniem;
  • niedowidzenie;
  • zawroty i ból głowy, zaburzenia równowagi, oczopląs.

Słabe krążenie krwi w nogach – objawy

Główną przyczyną słabego krążenia krwi w nogach jest zazwyczaj choroba tętnic obwodowych. Jest ona spowodowana odkładaniem się w naczyniach krwionośnych zbudowanych z cholesterolu blaszek miażdżycowych. Do czynników ryzyka, jakie mogą rozwinąć tę chorobę, zalicza się głównie podwyższony poziom cholesterolu, palenie papierosów, podeszły wiek oraz choroby towarzyszące (chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę czy przebyty udar mózgu).

Jakie są objawy słabego krążenia krwi w nogach? Należą do nich przede wszystkim:

  • ból występujący podczas ćwiczeń,
  • słabo wyczuwalny puls,
  • zmiany koloru skóry i jej temperatury,
  • zwolniony wzrost włosów i paznokci,
  • występowanie ran i owrzodzeń.

Jak poprawić krążenie krwi?

Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić przy problemach z krążeniem, jest konsultacja z lekarzem. Postawi on odpowiednią diagnozą, której częścią będzie również znalezienie przyczyn słabego krążenia. Oprócz przepisania – niezbędnych w wielu przypadkach – leków, może on również zalecić zmianę stylu życia, odpowiednią dietę, zabiegi lub suplementację witamin. Poniżej wyjaśniamy między innymi jak poprawić krążenie krwi w nogach, stopach i dłoniach.

Do najczęściej zalecanych przez specjalistów środków zaradczych mogących stanowić pomoc przy problemach z krążeniem, należą:

  • regularna aktywność fizyczna – praktykowanie joggingu, spacerów czy ćwiczeń aerobowych i rozciągających;
  • dieta bogata w kwasy Omega-3 – są to tak zwane „zdrowe tłuszcze”, które występują głównie w tłustych rybach i owocach morza. Ich regularne spożywanie może przyczynić się do poprawy pracy układu krwionośnego poprzez między innymi niwelowanie poziomu złego cholesterolu i obniżanie krzepliwości krwi;
  • spożywanie cytrusów – zawierają duże ilości witaminy C oraz hesperydyny. Witamina C (kwas askorbinowy) może przyczyniać się do uszczelniania naczyń krwionośnych i lepszego krzepnięcia krwi. Zawarta natomiast w pomarańczach i cytrynach hesperydyna wykazuje właściwości przeciwutleniające, dzięki którym może pełnić rolę ochrony naczyń krwionośnych i bardziej regularnego przepływu krwi w organizmie;
  • dodawanie do potraw niektórych ostrych przypraw – imbir i ostra papryka mogą pomóc w usprawnieniu pracy układu krwionośnego, a czosnek wpływa na delikatne obniżanie poziomu złego cholesterolu

Jak obniżyć ciśnienie krwi? 

Choroba nadciśnieniowa wymaga zawsze leczenia zaleconego przez lekarza, w tym leczenia farmakologicznego. Jednak przy mniej nasilonych kłopotach z podwyższonym ciśnieniem eksperci zalecają często bezpieczne metody obniżania ciśnienia, które stanowią niekiedy warunek do powodzenia terapii. Zalicza się do nich zmianę stylu życia i wyeliminowanie szkodliwych nawyków, takich jak:

  • brak ruchu i siedzący tryb życia;
  • palenie papierosów;
  • spożywanie nadmiernych ilości alkoholu;
  • stosowanie diety bogatej w niezdrowe tłuszcze (na przykład czerwone mięso);
  • duża ilość spożywanej soli kuchennej i cukru.

Zioła i domowe sposoby na poprawę krążenia w nogach a suplementy 

Na rynku dostępne są preparaty bez recepty na poprawę krążenia. Część z nich ma swoim składzie zioła – na przykład glistnik jaskółcze ziele, owoc głogu czy mniszek lekarski – które uważa się za korzystne dla pracy układu krwionośnego. Decydując się na suplementację składników odżywczych, które mogą mieć korzystny wpływ na serce i krążenie, warto wcześniej zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Źródła: 

  • http://medpr.imp.lodz.pl/pdf-70529-14674?filename=Prevention%20of.pdf.
  • https://journals.viamedica.pl/kardiologia_inwazyjna/article/download/56827/43174