Möller’s / Blog / Kwasy tłuszczowe Omega 3 / Suplementacja DHA – fakty i mity

Suplementacja DHA – fakty i mity

Kwas dokozaheksaenowy (w skrócie: DHA) to jeden z tzw. dobrych tłuszczów. DHA jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z grupy kwasów tłuszczowych omega-3, które na każdym etapie życia dostarczają organizmowi wartościowych składników odżywczych. Co daje suplementacja DHA i kto przede wszystkim powinien sięgać po ten kwas? Warto świadomie dbać o zdrowie. Poznaj najważniejsze fakty na temat suplementacji kwasów DHA!

Udostępnij
dha suplement

DHA – suplement dla każdego!

Ludzki organizm nie produkuje DHA, dlatego te kwasy należy dostarczać z pożywienia lub suplementów diety. Dlaczego suplementacja DHA jest zalecana każdemu?

Kwas DHA przede wszystkim wspiera układ nerwowy i siatkówkę oka, a przy tym jest istotnym elementem budulcowym mózgu. Przyjmowanie DHA w postaci suplementu jest więc zalecane każdemu, kto chce naturalnie wesprzeć pracę mózgu, układu nerwowego i wzroku. Z tego samego względu DHA jest rekomendowane szczególnie ciężarnym i karmiącym (przenika do organizmu dziecka), a także dzieciom, przede wszystkim w okresie intensywnego wzrostu. Ponadto kwas DHA ułatwia wchłanianie wapnia – pośrednio wzmacnia więc kości. DHA wspiera dodatkowo układ immunologiczny i krążenia.

Niedobory DHA mogą skutkować zaburzeniami myślenia i pracy układu nerwowego, a także pogorszeniem wzroku[1].

DHA a omega-3: czy czymś różnią się od siebie?

Czy jest jakaś różnica: DHA a omega-3? DHA to to kwas należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Ściślej rzecz ujmując: DHA to kwas tłuszczowy z grupy NNKT – omega-3. Powstaje wskutek przekształcenia się kwasu ALA (alfa-linolenowego) w EPA (eikozapentaenowy), który na końcu przekształca się właśnie w DHA.

DHA należy traktować jak witaminę – czyli substancję, którą należy dostarczać organizmowi z pożywienia lub suplementów diety, ponieważ nie wytwarza jej samodzielnie.

Podstawą uzupełniania niedoborów kwasów DHA jest dieta bogata w produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdują się one przede wszystkim w:

  • tłustych rybach morskich;
  • niektórych owocach morza;
  • niektórych rybach słodkowodnych[2].

DHA – składnik, na który warto zwrócić uwagę!

Wzbogacenie diety o produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 nie zawsze jednak pozwala dostarczyć odpowiednie dawki DHA. Oprócz tego nie wszystkie ryby są dobrej jakości, a część z nich może być wręcz szkodliwa dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Chodzi przede wszystkim o połów ryb żyjących w zanieczyszczonych wodach.

Rozsądnym (i skutecznym!) wyjściem jest więc suplementowanie DHA. Preparaty dobrych firm nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu są w pełni bezpieczne – nie tylko dla przyszłych i świeżo upieczonych mam, ale także dla dzieci i każdego, kto po prostu chce wspomóc swój organizm. Codzienna dawka DHA powinna być dopasowana do aktualnych potrzeb i stanu zdrowia (ciąża, rekonwalescencja, okres dorastania). Warto więc przyjrzeć się preparatom znanych i cenionych marek (jak Möller’s).

Optymalne dawki DHA znajdują się np. w Möller’s Forte z tranem. Preparat w postaci wygodnych kapsułek do połykania uzupełni codzienne zapotrzebowanie na DHA (w dziennej porcji, czyli w 2 kapsułkach, znajduje się aż 250 mg DHA[3]). Produkt może być stosowany przez dzieci od 6 roku życia.

Producent przygotował także propozycję dla młodszych dzieci (od 3 roku życia): to żelki z kwasami tłuszczowymi omega-3 i witaminą D. Tran norweski w płynie może być z kolei podawany już niemowlętom od 4 tygodnia życia[4].

DHA i inne podobne składniki

Suplementowanie DHA poprzez spożywanie ryb (zalecana ilość w diecie dla dorosłego człowieka to 150 g 2 razy w tygodniu) lub przyjmowanie DHA w postaci suplementów diety dobrej jakości to najłatwiejszy sposób na uzupełnienie potencjalnych niedoborów tego składnika w organizmie. Dzienna dawka DHA powinna być dobrana na podstawie potrzeb, dlatego rozsądnym wyjściem jest przyjmowanie suplementów diety, dedykowanych konkretnym grupom (ciężarnym, karmiącym, dzieciom etc.).

Spożywanie pokarmów i suplementów diety, bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 = dostarczanie DHA!

Źródła

[1] https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/43645/31587
[2] https://www.ptfarm.pl/pub/File/wydawnictwa/b3_07/s%20229-237.pdf
[3] https://www.mollers.pl/produkt/mollers-forte-z-tranem/
[4] https://www.mollers.pl/produkt/mollers-moj-pierwszy-tran-norweski/