Möller’s / Blog / Kwasy tłuszczowe Omega 3 / Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów

Przetworzona żywność, używki i brak aktywności fizycznej to główne powody zbyt dużej ilości lipidów w organizmie. Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu obejmują więc takie zmiany jak zbilansowana dieta, sport i rezygnacja z papierosów czy alkoholu. Wsparciem mogą okazać się także niektóre zioła, które służą jako naturalne metody na przywrócenie balansu w ciele. Co jeszcze jest dobre na obniżenie trójglicerydów, złego cholesterolu (LDL) i ciśnienia krwi?

Udostępnij
Zbilansowana dieta to naturalny sposób na obniżenie cholesterolu

Wysoki cholesterol – jak go rozpoznać i czym grozi?

O nadmiarze cholesterolu mogą świadczyć m.in. żółte zmiany na ciele (szczególnie na stopach). Skóra staje się też naciągnięta i błyszcząca, a człowiek odczuwa ogólne osłabienie. Wraz z biegiem czasu dochodzi do słabszego przepływu krwi, zwłaszcza w dolnych kończynach. Niedokrwistość objawia się wówczas np. bólem nóg. Ostatecznym potwierdzeniem podejrzeń jest badanie krwi. Jeśli wyniki przekraczają normy, warto pomyśleć o tym, czym obniżyć cholesterol i jakie domowe sposoby wykorzystać.

Dowiedz się więcej: Czy Twój cholesterol jest za wysoki?

Co obniża cholesterol? 6 metod na zbicie lipidów

Sposoby babci na obniżenie cholesterolu są zbiorem naturalnych metod, które można wykorzystać niemal od zaraz. Podstawą walki z nadmiernym poziomem lipidów jest zmiana diety. W menu powinny znaleźć się m.in. błonnik i kwasy omega-3. Czym jeszcze obniżyć zły cholesterol i ciśnienie krwi? Zaleca się zrezygnowanie z tłuszczy trans i używek. Warto natomiast postawić na zdrowy tryb życia i regularną aktywność fizyczną

Błonnik jako wsparcie przy zbijaniu cholesterolu

Błonnik rozpuszczalny znajduje się na samej górze listy tego, co obniża zły cholesterol. Jest on w stanie wiązać cząsteczki LDL w jelicie i usuwać je z organizmu1. Co więcej, hamuje on wchłanianie lipidów do krwi.

Aby osiągnąć pożądane efekty, każdego dnia należy spożywać ok. 5-10 gram rozpuszczalnego błonnika2. Konieczne jest wówczas zwiększenie podaży wody – tylko w ten sposób organizm jest w stanie prawidłowo trawić wspomnianą substancję.

Wprowadzenie kwasów omega-3 do jadłospisu

Sprawdzonym sposobem na za wysoki cholesterol jest zbilansowana dieta. Powinna ona zawierać jak najmniej niezdrowych tłuszczów trans i przetworzonej żywności. Zamiast tego warto wprowadzić niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które poprawiają pracę układu krwionośnego. Redukują m.in. ryzyko zawału czy udaru3

Produkty bogate w kwasy omega-3 to prawdziwie babciny sposób na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca spożywanie ok. 2-4 g EPA i DHA dziennie, by wspomóc zmniejszenie szkodliwych lipidów we krwi4. Gdzie szukać NNKT? Przede wszystkim w rybach morskich, np. w dorszu. Spore dawki kwasów omega-3 znajdują się też w orzechach włoskich, rzepaku czy pestkach dyni.

NNKT należy dostarczać poprzez zróżnicowane menu. Czasem jednak nie pokrywa ono dziennego zapotrzebowania. Wówczas wsparciem w obniżaniu cholesterolu może być suplementacja kwasami omega-3. Tran Norweski, czyli olej z wątroby dorsza, to bogate źródło nie tylko wspomnianych kwasów, ale również witamin A i D. Wpływa więc kompleksowo na organizm i może wspierać pracę całego ciała, nie tylko układu krwionośnego

Dowiedz się więcej: Tran i witamina D3 – jak wpłyną na Twoje zdrowie?

Rezygnacja z fast foodów i redukcja słodyczy

Wśród domowych sposobów na obniżenie cholesterolu i ciśnienia krwi jest odstawienie niezdrowej żywności. Dotyczy to szczególnie produktów wysoko przetworzonych (np. fast foodów) oraz tych bogatych w cukry (m.in. słodyczy). Dostarczanie do organizmu tłuszczów trans może podnosić poziom LDL i negatywnie wpływać na ciśnienie krwi5. Cukier działa podobnie, jednak jednocześnie obniża “zdrowy” cholesterol, czyli HDL6

Rezygnacja z fast foodów i słodyczy jest ważna także z punktu widzenia nadmiernego przybierania na wadze. Spożywanie dużych ilości tłuszczów trans i cukru zwiększa ryzyko otyłości, a ta z kolei podnosi poziom niechcianych lipidów. Eliminacja niezdrowych produktów to więc przepis na to, jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami.  

Sport i kontrolowanie masy ciała

Zarówno nadwaga jak i brak ruchu są jednymi z przyczyn nieprawidłowego stężenia cholesterolu we krwi7. Naturalne obniżenie cholesterolu może więc odbywać się poprzez regularne ćwiczenia. Nie trzeba zaczynać od wielkiego wysiłku – już ok. 1 godzina aktywności dziennie będzie miała pozytywny wpływ na pracę układu krwionośnego. Początkiem sportowej drogi może być spacer, bieganie, jazda na rowerze czy jakakolwiek inna czynność, dzięki której ciało będzie w ruchu. 

Odstawienie używek

Gdy mowa o domowych sposobach babci na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów, nie można zapomnieć o odstawieniu używek. Palenie papierosów czy picie alkoholu uszkadza naczynia krwionośne, pozwalając lipidom na gromadzenie się w tych miejscach8. To z kolei zwiększa ryzyko tworzenia się zatorów. Co więcej, rezygnacja z niezdrowych substancji jest dobra nie tylko na obniżenie cholesterolu, ale i przywrócenie prawidłowego ciśnienia krwi9

Zioła jako naturalne metody obniżania cholesterolu

Dobrym pomysłem na naturalne obniżenie cholesterolu i trójglicerydów jest stosowanie ziół. Warto przy tym pamiętać, że takie metody mogą być uzupełnieniem zdrowego trybu życia i zmiany diety. Nie powinny natomiast całkowicie zastępować sprawdzonych sposobów na obniżenie cholesterolu. 

Najczęściej sięga się po takie rośliny jak: kozieradka, lucerna, pokrzywa czy imbir10. Niektóre z tych ziół można spożywać w formie herbaty, inne zaś występują głównie pod postacią suplementów. Przed włączeniem ich do jadłospisu należy skonsultować się z lekarzem – szczególnie gdy przyjmuje się już leki na zbicie cholesterolu. 

Gdy domowe sposoby na obniżenie trójglicerydów nie działają

Regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z używek i zbilansowana dieta to dobre kroki w kierunku lepszej jakości życia. Gdy jednak babcine metody nie przynoszą efektów, należy skonsultować się z lekarzem. Pod ścisłą kontrolą powinny zaś być te osoby, u których stężenie lipidów znacznie przekracza normy. Dla poszczególnych typów cholesterolu są to kolejno: 

  • LDL – powyżej 159 mg/dl;
  • trójglicerydy – powyżej 150 mg/dl;
  • cholesterol całkowity – powyżej 200 mg/dl.

Choć domowe metody mogą obniżyć zły cholesterol, trójglicerydy i ciśnienie krwi, to nie mogą zastąpić porady lekarskiej. Lekarz prowadzący dobiera tor leczenia na podstawie wyników badań i to właśnie on powinien decydować o uzupełnieniu terapii o domowe sposoby na obniżenie cholesterolu.


Bibliografia:

1 https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000767.htm
2 https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIR.0000000000000709
3 https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/246109/9789241510608-eng.pdf
4 https://www.mdpi.com/2072-6643/11/9/2060
5 https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/causes-of-high-cholesterol
6 https://www.heartuk.org.uk/healthy-living/quit-smoking
7 https://www.drinkaware.co.uk/facts/health-effects-of-alcohol/effects-on-the-body/alcohol-and-blood-pressure
8 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3606731/
9 https://www.peacehealth.org/medical-topics/id/hn-2090006
10 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24490949/