Möller’s / Blog / Zalety tranu / Tran na trądzik — jak olej z wątroby dorsza pomoże zadbać o skórę?

Tran na trądzik — jak olej z wątroby dorsza pomoże zadbać o skórę?

Zmagania z niedoskonałościami skóry dotykają zarówno nastolatków, jak i osoby dorosłe. Wśród sposobów na trądzik pojawia się tran z wątroby dorsza. Preparat ten jest bogaty w witaminę A, D oraz kwasy wielonienasycone Omega-3. Jak te substancje wpływają na cerę i kiedy warto po nie sięgnąć?

Udostępnij
Tran na redukcję trądziku i wygładzenie cery

Skąd bierze się trądzik?

Czynników wywołujących trądzik jest wiele. Niektóre z nich są uzależnione od uwarunkowań genetycznych, a inne są ściśle środowiskowe i możliwe do wyeliminowania. Przed przejściem do sposobów zwalczania niedoskonałości warto więc dowiedzieć się, jaka jest przyczyna tego stanu. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć, w jaki sposób tran z wątroby dorsza może pomóc na trądzik.

Każdego dnia organizm oczyszcza się ze szkodliwych i nieprzydatnych produktów przemiany materii. Gdy w ciele nagromadzi się zbyt wiele toksyn pobudzających gruczoły łojotokowe do wzmożonej pracy, dochodzi do produkcji nadmiaru sebum, a w konsekwencji do zablokowania porów.

Zatkanie tych niewielkich ujść w skórze jest jedną z przyczyn trądziku. Zatrzymany wewnątrz łój przyczynia się do tworzenia stanów zapalnych, które można zauważyć na twarzy w postaci bolesnych, czerwonych krost. Co jeszcze może powodować nieprzyjemne zmiany skórne?

 • testosteron – jego zwiększony poziom obserwuje się w szczególności u nastolatków. To właśnie dlatego osoby w młodym wieku tak często zmagają się z niedoskonałościami. Hormon pobudza gruczoły łojowe do zwiększonej pracy, co skutkuje nadmiarem wytwarzanego sebum i nieprawidłowościami cery.
 • zmiany hormonalne – nie tylko testosteron wpływa na wygląd skóry. Część kobiet może być bardziej narażona na zmiany trądzikowe tuż przed miesiączką oraz w trakcie ciąży. Stany te są ściśle związane ze wzrostem poziomu niektórych hormonów.
 • uwarunkowania genetyczne – osoby, które mają w rodzinie przypadki uciążliwego trądziku, mają zwiększoną szansę na wystąpienie niedoskonałości.
 • używki – używki, takie jak papierosy czy alkohol, również mogą pogarszać stan cery.

Tran a trądzik – jaka jest korelacja?                                                                                             

Piękna, gładka skóra twarzy korzystnie wpływa na samoocenę i pewność siebie. Warto więc zadbać o swoje ciało i postarać się zachować je w najlepszej kondycji. Jednym ze sposobów na to może być przyjmowanie suplementów diety, które pomogą w utrzymaniu optymalnego poziomu witamin i minerałów w organizmie. Od czego można zacząć?

Do popularnych rozwiązań należy tran z wątroby dorsza. Jak wpływa na trądzik? Preparat zawiera mieszankę witamin (wit. A i D), a także kwasy omega-3. Substancje te oddziałują na skórę i wspierają jej regenerację, nawilżenie oraz odbudowę.

Kwasy omega-3 – wsparcie w walce z trądzikiem

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 biorą udział w zwalczaniu stanów zapalnych1. Mogą również zmniejszać wrażliwość naskórka na alergeny i redukować odpowiedź immunologiczną organizmu. Substancje znajdują się przede wszystkim w tłuszczach rybnych, dlatego tran na trądzik z wątroby dorsza ułatwia uzupełnienie niedoborów omega-3 i przywrócenie gładkiej skóry.

Witamina A – budowa nowych komórek

Witamina A pobudza wzrost nowych komórek, a jednocześnie bierze udział w rozpadzie martwej warstwy naskórka. Takie działanie sprawia, że na buzi pojawia się świeża i promienna warstwa skóry, tym samym redukując wcześniejsze niedoskonałości.

Tran wpływa na twarz kojąco, zmniejsza zaczerwienienia i ułatwia odzyskać jednolity koloryt. Co więcej, może być wsparciem także podczas eliminowania przebarwień pozostałych po trądziku.

Witamina D – witamina słońca

Brak witaminy D negatywnie wpływa na stan cery, dlatego osoby ze skłonnościami do niedoskonałości powinny zwrócić szczególną uwagę na poziom tej substancji w organizmie. Dostarczanie jej do ciała bywa jednak utrudnione, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy liczba godzin słonecznych jest ograniczona. Wsparciem dla zbilansowanej diety może być wówczas suplementacja preparatami z wit. D.

Jakie działanie wywołuje tran na skórę? W jego składzie znajduje się cenna witamina D, która – podobnie jak wit. A – pobudza komórki do wzrostu. Dodatkowo wykazano, że pacjenci z niedoborami tej substancji oraz niedoskonałościami zauważyli poprawę stanu cery po wprowadzeniu suplementacji2. W ich przypadku nawet niewielka ilość witaminy okazała się wsparciem w drodze po gładką skórę.

Tran z wątroby dorsza – suplement wspierający walkę z trądzikiem

1https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12480795/
2https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27560161/

Tran z wątroby dorsza – kto może stosować na trądzik?

Walka ze zmianami skórnymi może trwać wiele miesięcy. Nic więc dziwnego, że preparaty usprawniające ten proces cieszą się popularnością. Czy jednak każdy może stosować tran z wątroby dorsza na trądzik? Istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą być przeszkodą w przyjmowaniu suplementu.

 • oddzielna suplementacja wit. A i D – stosowanie produktu może wywierać niekorzystny wpływ na osoby suplementujące witaminę A oraz D. Substancje te są zawarte także w tranie, dlatego połączenie obu środków mogłoby doprowadzić do przedawkowania;
 • ciąża i karmienie piersią;
 • choroby przewlekłe.

Przed zastosowaniem preparatu warto skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że tran będzie wsparciem dla organizmu.

Jakich zasad przestrzegać, przyjmując tran na trądzik?

Zwalczanie niedoskonałości skóry to długotrwały i wymagający proces, który powinien odbywać się kompleksowo. Aby osiągnąć wymarzony efekt, niezbędna jest zatem determinacja i wdrożenie zdrowych nawyków do codziennej rutyny. O czym należy pamiętać podczas suplementacji tranu z dorsza na trądzik?

Stosowanie ilości zaleconych przez producenta

Przyjmowanie za małych lub za dużych ilości preparatu może przynieść odwrotny rezultat do zamierzonego. Z tego względu konieczne jest stosowanie się do zaleceń producenta. Znaczenie ma również regularność – dzięki systematycznej suplementacji witaminy mogą w pełni wchłonąć się do organizmu i ustabilizować swój poziom. To właśnie dopiero wtedy można zauważyć wyczekiwane efekty.

Odpowiednia pielęgnacja

Tran na twarz to rozwiązanie korzystne, lecz uzupełniające i powinno być wspierane dodatkowymi działaniami. Ważną rolę odgrywa także odpowiednia, świadoma pielęgnacja skóry. Poranne i wieczorne oczyszczanie naskórka stanowi podstawę, bez której trudno o gładką i promienną cerę. Jak powinna wyglądać dalsza rutyna?

Czysta skóra jest gotowa na tonizowanie i przyjęcie kremu nawilżającego. Przy twarzy ze skłonnościami do trądziku warto zaopatrzyć się w produkty dedykowane do takiego typu cery. Są one delikatniejsze niż klasyczne kosmetyki, a w ich składzie często można znaleźć substancje wspierające usuwanie niedoskonałości.

O czym jeszcze pamiętać podczas codziennej pielęgnacji? Duże znaczenie ma odpowiednia higiena, dlatego dobrze jest mieć osobny ręcznik do twarzy. Dzięki temu unika się przenoszenia bakterii z ręcznika używanego do całego ciała. Co więcej, produkty dedykowane do osuszania buzi powinny być wykonane z delikatnego materiału, np. jedwabiu lub bawełny. Mikrouszkodzenia spowodowane szorstkim włóknem są potencjalnym siedliskiem bakterii, wywołujących stan zapalny.

Zbilansowana dieta

Należy pamiętać, że suplementy powinny być wsparciem dla organizmu. Podstawą jest natomiast zbilansowana, zdrowa dieta. To właśnie ona ma dostarczać najważniejsze składniki i gwarantować prawidłową pracę wszystkich narządów. Uzupełnieniem jadłospisu może być wówczas tran na trądzik, który pomoże w likwidacji niedoborów i usprawni proces oczyszczania skóry z niekorzystnych zmian.

Co powinno pojawić się w diecie? Istotne znaczenie mają owoce, warzywa i ryby. Są one bogate w cenne składniki odżywcze, korzystnie wpływające na stan skóry. Jeśli chodzi zaś o elementy negatywnie oddziałujące na cerę, to wśród nich pojawia się przede wszystkim sól oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Osoby zmagające się z trądzikiem powinny zatem rozważyć wyeliminowanie słodyczy i napojów słodzonych z jadłospisu.

Rezygnacja z niezdrowych nawyków

Na stan skóry mają wpływ również używki. Zarówno spożywanie alkoholu, jak i palenie papierosów3 źle wpływa na cerę i zwiększa ryzyko powstania niedoskonałości. Porzucenie używek to ważny krok w drodze po piękny wygląd twarzy, bez którego trudno uzyskać zamierzony efekt.


3https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835905/

Tran a trądzik – podsumowanie działania

Połączenie suplementacji ze zdrowym trybem życia i odpowiednią pielęgnacją maksymalizuje szansę na odzyskanie gładkiej, odżywionej i promiennej skóry. Prawidłowe przyjmowanie tranu z dorsza z witaminami i tłuszczami wielonienasyconymi jest wsparciem zarówno dla cery, jak i dla całego organizmu.

Bibliografia

 1. https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/vitamins-and-supplements/supplements/omega-3/bothered-adult-acne-omega-3-help/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32463305/
 3. https://www.acnesupport.org.uk/treatment/vitamin-a/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835905/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27560161/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12480795/