Möller’s / Blog / Zdrowie dziecka / Witamina D3 a dziecko

Witamina D3 a dziecko

Witamina D3 jest ważna zarówno dla małych jak i dużych dzieci.

Ale dlaczego właściwie dzieci potrzebują witaminy D3?
Ile witaminy D3 potrzebuje dziecko na co dzień?
Jakie są źródła witaminy D3?

Odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania znajdziesz w tym artykule.

Udostępnij
Dobowe zapotrzebowanie na witaminę D3

Dlaczego dziecko potrzebuje witaminy D3?

Witamina D3 jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, ale przede wszystkim kojarzona jest z układem kostnym. Rzeczywiście, witamina D3 ułatwia wchłanianie i metabolizm wapnia i fosforu, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej struktury i mineralizacji kości. Witamina D3 wspomaga wzrost, rozwój kości i
zębów oraz zapobiega krzywicy – to dlatego jest tak ważna dla Twojego dziecka.

Ile witaminy D3 potrzebuje dziecko na co dzień?

Zapotrzebowanie na witaminę D3 różni się w zależności od wieku dziecka. Zalecenia dotyczące dziennego zapotrzebowania na witaminę D3 wg Instytutu Żywności i Żywienia przedstawia poniższa tabela.

niemowlęta do 6 m. ż.400 IU (10 µg)
niemowlęta między 6 a 12 m.ż.400 – 600 IU (10 – 15 µg)
dzieci od 1. do 18. r. ż. 600 – 1000 IU (15 – 25 µg)
 dorośli(w zależności od masy ciała)
kobiety w ciąży1500- 2000 IU (37,5 – 50 µg)

Źródła witaminy D3

Naturalnym „producentem” witaminy D3 jest słońce, które generuje jej syntezę w skórze, pod wpływem promieni UVB. Proces ten jest niestety uzależniony od wielu czynników w tym pory roku, pory dnia, czy zachmurzenia. Polska położona jest na takiej szerokości geograficznej, że produkcja D3 w skórze nawet latem jest niewystarczająca. Dodatkowo zachmurzenie, zanieczyszczenie środowiska (!), kremy z filtrami UV nie sprzyjają efektywnej syntezie witaminy D3. Dlatego warto zwrócić uwagę na inne, również naturalne źródło – dietę. Witaminę D3 można znaleźć w wielu produktach – rybach, produktach mlecznych, żółtkach jaj, ale nie ma wątpliwości co do tego, że tran i oleje rybne są zdecydowanie jej najbogatszym źródłem.


Czy wiesz, że filtry UV powyżej SPF 10 oraz opalenizna
zmniejszają syntezę witaminy D3 w skórze?


Niedobór witaminy D3 u dzieci

Niedobór witaminy D3 kojarzy się rodzicom przede wszystkim z ryzykiem wystąpienia krzywicy. Słusznie, ale nie tylko. Innymi oznakami niedoboru witaminy D3 u dzieci, ale również u dorosłych są m.in. bóle kości i mięśni, a także co ważne, spadek odporności, przemęczenie, problemy z koncentracją, ryzyko chorób alergicznych i autoagresji. Zamiast czekać, na te objawy, zapobiegaj im dostarczając organizmowi zalecaną dzienną dawkę witaminy D3. Zatroszcz się o zdrowie już od wczesnych lat.