Möller’s / Blog / Zdrowie dziecka / Co wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka?

Co wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka?

Czy wiesz, że dieta może mieć wpływ na stan i rozwój mózgu Twojego maluszka? Niedobory niektórych składników potrafią sprawić, że będzie się on rozwijał wolniej od swoich rówieśników, a za kilka lat doświadczy problemów z koncentracją, pamięcią i logicznym myśleniem. To, czym karmisz mózg dziecka, rzutuje na całe jego życie. Poznaj działanie kwasów omega i dowiedz się, jak możesz dostarczać ich dziecku wraz z pożywieniem.

Udostępnij
Bawiące się dziecko

Rozwój mózgu a dieta

Neurony to komórki mózgu, które są bezpośrednio odpowiedzialne za zbieranie, przetwarzanie i generowanie informacji. To od nich zależy nie tylko proces myślenia, ale i działanie wszystkich zmysłów: ruchu, węchu, wzroku, słuchu i mowy. Przekaźnikami danych pomiędzy nimi są synapsy. Dla prawidłowej budowy potrzebują m.in. składników odżywczych pochodzących z kwasów tłuszczowych omega-3, a w szczególności kwasów EPA i DHA. W związku z tym są one niezbędne nie tylko dla prawidłowego rozwoju mózgu u dziecka, ale i funkcjonowania tego narządu u dorosłych. Lekarze zalecają nawet, aby uzupełnić dietę w kwasy tłuszczowe omega-3 jeszcze w czasie, gdy kobieta jest w ciąży. Oprócz tłuszczów w diecie korzystnej dla mózgu dziecka powinny się znaleźć witaminy:

  • A – poprawia pamięć i pomaga utrzymać komórki mózgowe w dobrym stanie przez dłuższy czas; można ją znaleźć w produktach z beta-karotenem: marchewce, dyni, a także w mięsie ryb i nabiale,
  • B – obecna w dużych ilościach w mózgu oraz we wszystkich tkankach nerwowych, jest jedną z najważniejszych witamin w organizmie; zawierają ją ryby, czerwone mięso, drób i produkty pełnoziarniste,
  • C – chroni mózg przed procesami zwyrodnieniowymi i ułatwia przyswajanie żelaza; znajduje się w owocach cytrusowych i zielonych warzywach,
  • E – mózg dziecka potrzebuje jej, aby przyswoić inne cenne składniki z pożywienia. U osób starszych opóźnia proces demencji; jej źródłem są nasiona słonecznika i dyni, orzechy włoskie, pestki winogron.

Rozwój mózgu dziecka – najważniejsze etapy

Rozwój mózgu rozpoczyna się już w życiu płodowym, a kończy się po ukończeniu kilkunastu lat. Jednakże to okres od poczęcia do wczesnego dzieciństwa jest najważniejszy. Mózg dorosłego człowieka i noworodka ma tyle samo neuronów. Nikogo jednak nie trzeba przekonywać, że to dorośli korzystają z mózgu efektywniej. Wynika to z faktu, że dojrzały organ ma kilkaset razy więcej synaps. Przyjmuje się, że do ukończenia 3 miesiąca życia mózg dziecka rozrasta się do docelowej wielkości. Później narząd „rzeźbi się”, wytwarzając coraz więcej synaps, które przekazują informacje. Proces rzeźbienia jest najbardziej intensywny do ukończenia 2-3 lat, kiedy dziecko nabiera wszystkich kluczowych umiejętności: poruszania się, mówienia itd. Gdyby spojrzeć na to pod kątem ewolucyjnym, można porównać ten proces do osiągnięć całego gatunku ludzkiego, który potrzebował milionów lat, aby przyswoić podobne zdolności.

Jakich minerałów dostarczać dzieciom w pożywieniu?

Zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość czy trudności w skupieniu uwagi mogą wynikać z niewłaściwego żywienia. Odpowiednio skomponowana dieta wspomaga rozwój fizyczny i intelektualny. Ogromne znaczenie dla pracy mózgu mają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega-3, które są głównym budulcem tkanki mózgowej. Warto wiedzieć, że przyczyniają się one także do prawidłowego widzenia i zapobiegania chorobom serca, więc ich rolą nie jest tylko dbanie o mózg. Te argumenty na tyle przekonują większość rodziców, że na stałe wplatają je do diety dziecka. Substancje te można znaleźć w mięsie ryb, oleju lnianym i rzepakowym, orzechach włoskich. Alternatywą dla ryb (których część maluchów nie chce jeść) może być tran. Jest on pozyskiwany z wątroby dorsza, ale nie pachnie specyficznie, za to zawiera wszystkie cenne dla rozwoju mózgu składniki. Organizm sam nie wytwarza kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego koniecznie należy podawać je w pokarmach lub suplementować.

Odżywianie a rozwój mózgu u dziecka

Dzieci, które od pierwszych dni życia otrzymują prawidłową dietę, lepiej się rozwijają, a później łatwiej przyswajają wiedzę w szkole. Mózg dziecka (tak samo jak i dorosłego) karmi się przede wszystkim kwasami tłuszczowymi omega-3, witaminą B i tlenem. Żeby prawidłowo funkcjonował, nie może zabraknąć żadnego z tych składników. Dobra dieta jest podstawą zdrowia i świetnego samopoczucia – czy to u dzieci, czy u dorosłych.