• Möller's Tran Norweski

  Möller's Tran Norweski stanowi uzupełnienie codziennej diety w niezbędne nienasycone...

 • Möller's Forte

  Möller’s Forte z tranem to skoncentrowane źródło kwasów omega-3 i witaminy D tylko w 2 kapsułkach...

 • Möller's 50+ Tran Norweski

  Möller's 50+ Tran Norweski został opracowany specjalnie z myślą o osobach po 50. roku...

 • Möller's Omega-3 Rybki

  Möller’s Omega-3 Rybki to pyszne żelki owocowe, bogate w kwasy omega-3 oraz...

 • Möller's Serce

  Moller’s Serce zawiera unikalne połączenie kwasów omega-3 EPA, DHA oraz ALA, a także witaminę E. Składniki zawarte w...

Zapisz się do
NEWSLETTERA!

 • promocje! konkursy!
 • rabaty na produkty
Zapisz się

Zapytaj eksperta

Chcesz porozmawiać o tranie ze specjalistą? Zadaj pytanie naszemu ekspertowi.

dowiedz się więcej

KWASY OMEGA-3

Co to są kwasy omega-3?

kwasy omega 3 dla dzieci

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi składniki, które są potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie powinno w niej zabraknąć tłustych ryb morskich, które są naturalnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, szczególnie EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy).

Kwasy omega-3 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dostarczanie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA jest ważne, gdyż organizm nie potrafi ich wytwarzać samodzielnie w wystarczających ilościach. Kwasy omega-3 pochodzą z oleju z ryb morskich (EPA i DHA), ale także z produktów roślinnych (kwas α- linolenowy ALA).

Znaczenie kwasów omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, od momentu poczęcia przez całe życie. Kwas DHA jest ważnym budulcem mózgu oraz przyczynia się do jego prawidłowego funkcjonowania1. Przyczynia się również do prawidłowej pracy narządu wzroku1, a razem z kwasem EPA pomaga zadbać o serce2.

Korzystne działanie występuje przy dziennym spożyciu: 1 250 mg DHA, 2 250 mg DHA i EPA

Naturalne źródła kwasów omega-3

Najważniejszym, naturalnym źródłem kwasów omega-3 EPA (kwas eikozapentaenowy) oraz DHA (kwas dokozaheksaenowy) są ryby morskie żyjące na dużych głębokościach.. Natomiast kwas ALA (kwas α-linolenowy) występuje na przykład w olejach roślinnych takich, jak: rzepakowy czy lniany.

Kwas α-linolenowy ALA Kwas EPA i DHA
Zielonolistne warzywa Algi (tylko DHA)
Olej sojowy Fitoplankton morski
Olej lniany Ryby morskie (dorsz, śledź, makrela, szproty, sardynki, łosoś)
Olej rzepakowy

Ryby hodowlane mają mniej kwasów omega-3, ponieważ ich pokarm wzbogacony jest kwasami omega-6.

Produkt Porcja dostarczająca 1g EPA+DHA
Tuńczyk świeży 65-350g
Łosoś atlantycki 40-70 g
Makrela 54-250 g
Śledź 54-250 g
Sardynki 50-90 g
Halibut 85-215 g
Sola 200 g
Dorsz 355 g
Krewetki 315 g
Möller’s Tran Norweski 1 łyżeczka (5 ml)

Zapotrzebowanie organizmu na kwasy omega-3

Norwescy eksperci rekomenduję spożycie kwasów omega-3 na poziomie od 1 do 2 g dziennie. Jest to ilość całkowicie bezpieczna dla organizmu, niemniej jednak, bardzo trudno jest ją dostarczyć tylko dzięki odpowiedniej diecie.3

3Christian A. Drevon, Kwasy tłuszczowe Omega-3 – metabolizm i mechanizm działania niezbędnych kwasów tłuszczowych

Kobiety w ciąży i małe dzieci powinny zwracać szczególną uwagę na jakość spożywanych ryb, ze względu na możliwą obecność zanieczyszczeń związkami rtęci i dioksyn. Substancje te gromadzą się w rybach z akwenu mórz europejskich i arktycznych. Dlatego też ciężarnym i małym dzieciom zaleca się suplementy, które są starannie oczyszczane, a ich jakość podlega surowej kontroli.

Wyniki Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ) wskazują, iż w Polsce notowane jest bardzo niskie spożycie ryb morskich. Pokrywa ono średnio jedynie 47% dziennego zapotrzebowania. 80% Polaków je ryby raz w tygodniu lub rzadziej, podczas gdy w celu uniknięcia niedoborów, powinniśmy spożywać minimum 2 posiłki z ryb morskich tygodniowo.4.

4 Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ), przeprowadzone przez Zakład Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia, Instytut Kardiologii, Warszawa, Kardiologia Polska 2005; 63; 6

Spożycie ryb morskich w wybranych krajach Europy (w kg/rok)

badanie stanu zdrowia ludności

Należy pamiętać, że nawyki żywieniowe dzieci są kształtowane przez dorosłych

O wyborze diety dla dzieci decydują przede wszystkim mamy. Jak wynika z przeprowadzonych w Polsce badań dotyczących odżywiania dzieci, mamy nie zawsze wiedzą, jakie znaczenie mają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają m.in. prawidłowy rozwoj mózgu5. Badanie wykazało również, że mimo iż tran i inne oleje rybie wymieniane są jako bardzo ważne wśród produktów mających wpływ na pracę mózgu (na drugim miejscu po mleku), mamy stosunkowo rzadko podają je swoim dzieciom (często nie mają same przekonania i w ten sposób przenoszą swoje ograniczenia na przyzwyczajenia żywieniowe swoich dzieci.

5 Spożywanie kwasu omega-3 DHA przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu oraz niemowląt karmionych piersią przy dziennym spożyciu przez kobiety 200 mg DHA ponad zalecane dzienne spożycie.

Szczęśliwe Dziecko, Szczęśliwa Mama

Möller’s jest partnerem akcji „Szczęśliwe Dziecko, Szczęśliwa Mama” prowadzonej przez Fundację Szczęśliwe Macierzyństwo. W ramach organizowanych w całej Polsce spotkań, można wykonać USG 2D i 4D oraz konsultować się ze specjalistami, w tym ekspertem Möller’s. Zobaczcie jak przebiegają te spotkania!Masz pytania? Zadaj je naszemu ekspertowi!